Ohmite MOX200001006FE
Part No.:
MOX200001006FE
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
MOX200001006FE.pdf
Description:
RES 100M OHM 1% 1/4W AXIAL
Shipping
MOX200001006FE Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
Mini-Mox
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
100 MOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Thick Film
Features:
High Voltage, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.087" Dia x 0.256" L (2.20mm x 6.50mm)