ITT Cannon, LLC MOVE-C-F-C015G-0.5
Part No.:
MOVE-C-F-C015G-0.5
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Category:
Circular Connector Contacts
Package:
Datasheet:
MOVE-C-F-C015G-0.5.pdf
Description:
CONTACT FEMALE SIZE 16 (15A)
Shipping
MOVE-C-F-C015G-0.5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Series:
MOVE-MOD
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Signal, Machined
Contact Type:
Socket
Contact Size:
16
Wire Gauge or Range - AWG:
20 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
0.44 ~ 0.64mm²