3M MNG10-55PK-A
Part No.:
MNG10-55PK-A
Manufacturer:
3M
Category:
Wire Pin Connectors
Package:
Datasheet:
MNG10-55PK-A.pdf
Description:
CONN WIRE PIN 10-12AWG SCOTCHLOK
Shipping
MNG10-55PK-A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
3M
Series:
Scotchlok™
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Pin Diameter:
Circular - 0.110" (2.79mm) Dia
Length - Pin:
0.550" (13.97mm)
Length - Overall:
1.060" (26.92mm)
Wire Gauge:
10-12 AWG
Insulation Diameter:
0.270" (6.86mm)