TDK Corporation MMZ1608D050C
Part No.:
MMZ1608D050C
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ferrite Beads and Chips
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
MMZ1608D050C.pdf
Description:
FERRITE BEAD 5 OHM 0603 1LN
Shipping
MMZ1608D050C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
MMZ
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Filter Type:
Signal Line
Number of Lines:
1
Impedance @ Frequency:
5 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max):
700mA
DC Resistance (DCR) (Max):
50mOhm
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.032" (0.80mm)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)