Astrodyne TDI MMK40S-12
Part No.:
MMK40S-12
Manufacturer:
Astrodyne TDI
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
MMK40S-12.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 40W
Shipping
MMK40S-12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Astrodyne TDI
Series:
MMK40S (40W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
3.5 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
40W
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
5.656 kV
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C
Features:
Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.75" L x 2.50" W x 1.50" H (120.7mm x 63.5mm x 38.1mm)