Micro-Measurements (Division of Vishay Precision Group) MMF405250
Part No.:
MMF405250
Manufacturer:
Micro-Measurements (Division of Vishay Precision Group)
Category:
Strain Gauges
Package:
Datasheet:
MMF405250.pdf
Description:
CEA-13-250UWA-120/P2 - STRAIN GA
Shipping
MMF405250 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
CEA
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Pattern Type:
Linear
Strain Range:
±5%
Resistance:
120 Ohms
Resistance Tolerance:
±0.3%
Length - Active:
0.250" (6.35mm)
Length - Overall Pattern:
0.450" (11.43mm)
Length - Overall:
0.55" (14.0mm)
Width - Active:
0.180" (4.57mm)
Width - Overall Pattern:
0.180" (4.57mm)
Width - Overall:
0.27" (6.9mm)
Operating Temperature:
-103 ~ 347°F (-75 ~ 175°C)