Pulse Electronics MMD-12FD-R82M-V1
Part No.:
MMD-12FD-R82M-V1
Datasheet:
MMD-12FD-R82M-V1.pdf
Description:
FIXED IND 0.82UH 50.0A 1.9 OHM S
Shipping
MMD-12FD-R82M-V1 Specifications
Series:
V1
Inductance:
820 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
33 A
Current - Saturation (Isat):
50A
DC Resistance (DCR):
1.9mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.520" L x 0.508" W (13.20mm x 12.90mm)
Height - Seated (Max):
0.252" (6.40mm)