Pulse Electronics MMD-12FD-1R0M-V1
Part No.:
MMD-12FD-1R0M-V1
Datasheet:
MMD-12FD-1R0M-V1.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 32A 2 MOHM SMD
Shipping
MMD-12FD-1R0M-V1 Specifications
Series:
MMD-12FD-V1
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
32 A
Current - Saturation (Isat):
49A
DC Resistance (DCR):
2mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.520" L x 0.508" W (13.20mm x 12.90mm)
Height - Seated (Max):
0.252" (6.40mm)