Pulse Electronics MMD-06EZ-2R2M-V1
Part No.:
MMD-06EZ-2R2M-V1
Datasheet:
MMD-06EZ-2R2M-V1.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 10A 13.6MOHM SMD
Shipping
MMD-06EZ-2R2M-V1 Specifications
Series:
MMD-06EZ-V1
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
10 A
Current - Saturation (Isat):
10A
DC Resistance (DCR):
13.6mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.270" L x 0.255" W (6.86mm x 6.47mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)