Diodes Incorporated MMBD3004BRM-7-F
Part No.:
MMBD3004BRM-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Diode Arrays
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
MMBD3004BRM-7-F.pdf
Description:
DIODE ARRAY GP 300V 225MA SOT-26
Shipping
MMBD3004BRM-7-F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
SOT-23-6
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
2 Pair Series Connection
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
300 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
225mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.25 V @ 200 mA
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 240 V
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C