onsemi MMBD1201
Part No.:
MMBD1201
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
MMBD1201.pdf
Description:
DIODE GP 100V 200MA SOT23-3
Shipping
MMBD1201 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 200 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):
4 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F:
2pF @ 0V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-3
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)