Ohmite MM1001FE-R58
Part No.:
MM1001FE-R58
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
MM1001FE-R58.pdf
Description:
RES 1K OHM 1% 1W AXIAL
Shipping
MM1001FE-R58 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
Metal Devil
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
1 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
1W
Composition:
Metal Film
Features:
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.197" Dia x 0.472" L (5.00mm x 12.00mm)