TDK Corporation MLZ2012N6R8LT000
Part No.:
MLZ2012N6R8LT000
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
MLZ2012N6R8LT000.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 550MA 250MOHM SM
Shipping
MLZ2012N6R8LT000 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
MLZ
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
550 mA
Current - Saturation (Isat):
110mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
250mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
60MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
2 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.041" (1.05mm)