TDK Corporation MLZ1005M2R2WT000
Part No.:
MLZ1005M2R2WT000
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
MLZ1005M2R2WT000.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 350MA 550MOHM SM
Shipping
MLZ1005M2R2WT000 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
MLZ
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
350 mA
Current - Saturation (Isat):
60mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
550mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
2 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.022" (0.55mm)