Melexis Technologies NV MLX91221KDF-ABF-025-RE
Part No.:
MLX91221KDF-ABF-025-RE
Manufacturer:
Melexis Technologies NV
Category:
Current Sensors
Package:
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
MLX91221KDF-ABF-025-RE.pdf
Description:
IC CURRENT SENSOR P&P 16SOIC
Shipping
MLX91221KDF-ABF-025-RE Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Melexis Technologies NV
Series:
Package/Case:
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
For Measuring:
AC/DC
Sensor Type:
Hall Effect
Current - Sensing:
25A
Number of Channels:
1
Output:
Fixed, Voltage
Sensitivity:
50mV/A
Frequency:
DC ~ 300kHz
Linearity:
±0.6%
Accuracy:
Voltage - Supply:
3.135V ~ 3.465V
Response Time:
2µs
Current - Supply (Max):
26mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C