Melexis Technologies NV MLX90293LDC-ADM-100-RE
Part No.:
MLX90293LDC-ADM-100-RE
Manufacturer:
Melexis Technologies NV
Category:
Linear, Compass (ICs)
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
MLX90293LDC-ADM-100-RE.pdf
Description:
SENSOR HALL LINEAR PROGR 16TSSOP
Shipping
MLX90293LDC-ADM-100-RE Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Melexis Technologies NV
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Technology:
Hall Effect
Axis:
Single
Output Type:
Analog, PWM, SENT
Sensing Range:
±150mT
Voltage - Supply:
4.5V ~ 5.5V
Current - Supply (Max):
10mA
Current - Output (Max):
30mA
Resolution:
12 b
Bandwidth:
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C