Pulse Electronics MLV-YT12NR47M-C4
Part No.:
MLV-YT12NR47M-C4
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
MLV-YT12NR47M-C4.pdf
Description:
FIXED IND 0.47 uH 5.5A 23 mOhm
Shipping
MLV-YT12NR47M-C4 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
MLV-YT12N-C4
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Metal
Inductance:
470 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.5 A
Current - Saturation (Isat):
6A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
23mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1008
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)