Cornell Dubilier Knowles MLSG561M250EB1C
Part No.:
MLSG561M250EB1C
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
MLSG561M250EB1C.pdf
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 250V FLTPCK
Shipping
MLSG561M250EB1C Specifications
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Package/Case:
Series:
Flatpack™- MLSG
Active
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
1.000" (25.40mm)
Size / Dimension:
3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max):
0.500" (12.70mm)