Cornell Dubilier Knowles MLS821M200EB1A
Part No.:
MLS821M200EB1A
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
MLS821M200EB1A.pdf
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 200V FLATPACK
Shipping
MLS821M200EB1A Specifications
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Package/Case:
Series:
MLS
Active
Capacitance:
820 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
172mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
7.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
10 A @ 20 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
1.000" (25.40mm)
Size / Dimension:
3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max):
0.500" (12.70mm)