Cornell Dubilier Knowles MLS113T040EB0A
Part No.:
MLS113T040EB0A
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
MLS113T040EB0A.pdf
Description:
CAP ALUMINUM LYTIC 11000UF 40V 2
Shipping
MLS113T040EB0A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Package/Case:
Series:
MLS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
11000 µF
Tolerance:
Voltage - Rated:
40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C