Ferroxcube MLS0603-4S7-600
Part No.:
MLS0603-4S7-600
Manufacturer:
Ferroxcube
Category:
Ferrite Beads and Chips
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
MLS0603-4S7-600.pdf
Description:
Ferrite Misc
Shipping
MLS0603-4S7-600 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ferroxcube
Series:
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Filter Type:
Number of Lines:
1
Impedance @ Frequency:
60 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max):
300mA
DC Resistance (DCR) (Max):
100mOhm
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.037" (0.95mm)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)