Littelfuse Inc. MLRR-3-12-38
Part No.:
MLRR-3-12-38
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Magnetic, Reed Switches
Package:
Datasheet:
MLRR-3-12-38.pdf
Description:
SWITCH REED SPST-NO 700MA 140V
Shipping
MLRR-3-12-38 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
MLRR-3
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Glass Body Reed
Circuit:
SPST-NO
Operate Range:
12 ~ 38AT
Release Range:
Current - Switching:
700mA (AC), 1A (DC)
Voltage - Switching AC:
140 V
Voltage - Switching DC:
200 V
Power - Rated:
20W
Operate Time:
0.7 ms
Release Time:
0.2 ms
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
Axial
Length - Overall:
2.230" (56.64mm)
Size - Body:
0.105" Dia x 0.600" L (2.66mm x 15.24mm)
Height Above Board:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Capacitance:
0.4 pF
Current - Carry:
1.2A (DC)