Cornell Dubilier Knowles MLP331M250EK0A
Part No.:
MLP331M250EK0A
Datasheet:
MLP331M250EK0A.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 250V FLATPACK
Shipping
MLP331M250EK0A Specifications
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
426mOhm
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Lead Spacing:
1.000" (25.40mm)
Size / Dimension:
1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max):
0.500" (12.70mm)