Cornell Dubilier Knowles MLP152M080EK1A
Part No.:
MLP152M080EK1A
Datasheet:
MLP152M080EK1A.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 80V FLATPACK
Shipping
MLP152M080EK1A Specifications
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
80 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
106mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ripple Current @ Low Frequency:
3.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
4.2 A @ 20 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
1.000" (25.40mm)
Size / Dimension:
1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max):
0.500" (12.70mm)