Cornell Dubilier Knowles MLP102M200EB1A
Part No.:
MLP102M200EB1A
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
MLP102M200EB1A.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 200V FLATPAC
Shipping
MLP102M200EB1A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Package/Case:
Series:
MLP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
158mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
3.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
5 A @ 20 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
1.000" (25.40mm)
Size / Dimension:
3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max):
0.500" (12.70mm)