Ferroxcube MLP0805-121
Part No.:
MLP0805-121
Manufacturer:
Ferroxcube
Category:
Ferrite Beads and Chips
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
MLP0805-121.pdf
Description:
Ferrite Misc
Shipping
MLP0805-121 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ferroxcube
Series:
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Filter Type:
Power Line
Number of Lines:
1
Impedance @ Frequency:
120 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max):
3A
DC Resistance (DCR) (Max):
40mOhm
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.043" (1.10mm)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)