Ferroxcube MLP0603-102
Part No.:
MLP0603-102
Manufacturer:
Ferroxcube
Category:
Ferrite Beads and Chips
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
MLP0603-102.pdf
Description:
Ferrite Misc
Shipping
MLP0603-102 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ferroxcube
Series:
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Filter Type:
Power, Signal Line
Number of Lines:
1
Impedance @ Frequency:
1 kOhms @ 100 MHz
Current Rating (Max):
800mA
DC Resistance (DCR) (Max):
250mOhm
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.026" (0.65mm)
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)