IXYS MLO110-12IO7
Part No.:
MLO110-12IO7
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
MLO110-12IO7.pdf
Description:
MODULE AC CONTROL 1200V ECO-PAC1
Shipping
MLO110-12IO7 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Structure:
1-Phase Controller - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State:
1.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
51 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
81 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
1000A, 1070A
Current - Hold (Ih) (Max):
100 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)