Ferroxcube MLI0805-1R0-10
Part No.:
MLI0805-1R0-10
Manufacturer:
Ferroxcube
Category:
Fixed Inductors
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
MLI0805-1R0-10.pdf
Description:
Ferrite Misc
Shipping
MLI0805-1R0-10 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ferroxcube
Series:
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
50 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
450mOhm Max
Q @ Freq:
45 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant:
75MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
10 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0805
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.043" (1.10mm)