Viking Tech ML05KT5R6
Part No.:
ML05KT5R6
Manufacturer:
Viking Tech
Category:
Fixed Inductors
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ML05KT5R6.pdf
Description:
FIXED IND 5.6UH 15MA 900MOHM SMD
Shipping
ML05KT5R6 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Viking Tech
Series:
ML
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
15 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
900mOhm Max
Q @ Freq:
50 @ 4MHz
Frequency - Self Resonant:
32MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
4 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0805
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.057" (1.45mm)