onsemi MJ15004G
Part No.:
MJ15004G
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Bipolar Transistors
Package:
TO-204AA, TO-3
Datasheet:
MJ15004G.pdf
Description:
TRANS PNP 140V 20A TO204
Shipping
MJ15004G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-204AA, TO-3
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Transistor Type:
PNP
Current - Collector (Ic) (Max):
20 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
140 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
1V @ 500mA, 5A
Current - Collector Cutoff (Max):
250µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
25 @ 5A, 2V
Power - Max:
250 W
Frequency - Transition:
2MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C (TJ)