Micro Commercial Co MIW75N65AS2Y-BP
Part No.:
MIW75N65AS2Y-BP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
MIW75N65AS2Y-BP.pdf
Description:
IGBT DISCRETE
Shipping
MIW75N65AS2Y-BP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
85 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
300 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.75V @ 15V, 75A
Power - Max:
428 W
Switching Energy:
3.12mJ (on), 1.11mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
180 nC
Td (on/off) @ 25°C:
32ns/121ns
Test Condition:
400V, 75A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
160 ns
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)