Micro Commercial Co MIW60N65RA-BP
Part No.:
MIW60N65RA-BP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
MIW60N65RA-BP.pdf
Description:
IGBT TRENCH FS 650V 120A TO247AB
Shipping
MIW60N65RA-BP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
120 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.4V @ 15V, 60A
Power - Max:
333 W
Switching Energy:
2.84mJ (on), 1.21mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
240 nC
Td (on/off) @ 25°C:
18ns/163ns
Test Condition:
400V, 60A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
42 ns
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)