Micro Commercial Co MIW50N65H-BP
Part No.:
MIW50N65H-BP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
MIW50N65H-BP.pdf
Description:
IGBT
Shipping
MIW50N65H-BP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
200 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.9V @ 15V, 50A
Power - Max:
250 W
Switching Energy:
1.59mJ (on), 1.34mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
186 nC
Td (on/off) @ 25°C:
69ns/404ns
Test Condition:
400V, 50A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
88 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)