Micro Commercial Co MIW40N120FLA-BP
Part No.:
MIW40N120FLA-BP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
MIW40N120FLA-BP.pdf
Description:
IGBT 1200V 40A,TO-247AB
Shipping
MIW40N120FLA-BP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.3V @ 15V, 40A
Power - Max:
428 W
Switching Energy:
3.8mJ (on), 1.7mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
330 nC
Td (on/off) @ 25°C:
45ns/180ns
Test Condition:
600V, 40A, 12Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)