Vicor Corporation MI-QC20L-IUW
Part No.:
MI-QC20L-IUW
Manufacturer:
Vicor Corporation
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
MI-QC20L-IUW.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 28V 5V 28V 200W
Shipping
MI-QC20L-IUW Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vicor Corporation
Series:
ComPAC™ (50 ~ 300W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
18V
Voltage - Input (Max):
50V
Number of Outputs:
2
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
5V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
30A, 20A
Power (Watts):
250W
Voltage - Isolation:
4.242 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
81%
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
8.60" L x 7.30" W x 0.99" H (218.4mm x 185.4mm x 25.2mm)