SL POWER / Advanced Energy MINT3110A1708K01
Part No.:
MINT3110A1708K01
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
MINT3110A1708K01.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 80W
Shipping
MINT3110A1708K01 Specifications
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Series:
MINT3110 (110W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
3
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
15V
Voltage - Output 3:
-15V
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
10 A
Current - Output 2:
3.5 A
Current - Output 3:
1 A
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
80W (110W Forced Air)
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.00" L x 2.00" W x 1.30" H (101.6mm x 50.8mm x 33.0mm)