SL POWER / Advanced Energy MINT1180A2875K01
Part No.:
MINT1180A2875K01
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
MINT1180A2875K01.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 28V 180W
Shipping
MINT1180A2875K01 Specifications
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Series:
MINT1180 (180W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output 1:
28V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
6.4 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
180W
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
5.00" L x 3.00" W x 1.30" H (127.0mm x 76.2mm x 31.8mm)