SL POWER / Advanced Energy MINT1175A5606K01
Part No.:
MINT1175A5606K01
Datasheet:
MINT1175A5606K01.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 56V 120W
Shipping
MINT1175A5606K01 Specifications
Series:
MINT1175 (175W)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
56V
Current - Output 1:
2.1 A
Power (Watts):
120W (175W Forced Air)
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Size / Dimension:
4.00" L x 2.00" W x 1.30" H (101.6mm x 50.8mm x 33.0mm)