SL POWER / Advanced Energy MINT1110A1508K01
Part No.:
MINT1110A1508K01
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
MINT1110A1508K01.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 110W
Shipping
MINT1110A1508K01 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Series:
MINT1110A (110W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
6.5 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
110W
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
5.00" L x 3.00" W x 1.27" H (127.0mm x 76.2mm x 32.3mm)