Littelfuse Inc. MINISMDC150F/16-2
Part No.:
MINISMDC150F/16-2
Datasheet:
MINISMDC150F/16-2.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 16V 1.5A 1812
Shipping
MINISMDC150F/16-2 Specifications
Voltage - Max:
16V
Current - Hold (Ih) (Max):
1.5 A
Current - Trip (It):
2.8 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
500 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min):
40 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
110 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.181" L x 0.128" W (4.60mm x 3.24mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.019" (0.48mm)