Littelfuse Inc. MINISMDC100F-2
Part No.:
MINISMDC100F-2
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
1812 (4532 Metric), Concave
Datasheet:
MINISMDC100F-2.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 8V 1.1A 1812
Shipping
MINISMDC100F-2 Specifications
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
1812 (4532 Metric), Concave
Series:
PolySwitch®, miniSMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
8V
Current - Hold (Ih) (Max):
1.1 A
Current - Trip (It):
2.2 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
300 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min):
40 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
210 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Size / Dimension:
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.024" (0.62mm)