Littelfuse Inc. MINISMDC075F/33-2
Part No.:
MINISMDC075F/33-2
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
MINISMDC075F/33-2.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 33V 750MA 1812
Shipping
MINISMDC075F/33-2 Specifications
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
1812 (4532 Metric)
Series:
PolySwitch®, miniSMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
33V
Current - Hold (Ih) (Max):
750 mA
Current - Trip (It):
1.6 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
1 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
110 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
390 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Size / Dimension:
0.181" L x 0.128" W (4.60mm x 3.24mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.057" (1.46mm)