Cornell Dubilier Knowles MIN02-002EC151J-TF
Part No.:
MIN02-002EC151J-TF
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
Nonstandard SMD
Datasheet:
MIN02-002EC151J-TF.pdf
Description:
CAP MICA 150PF 5% 300V SMD
Shipping
MIN02-002EC151J-TF Specifications
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
MIN
Package/Case:
Nonstandard SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
150 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
300 V
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Mounting Type:
Surface Mount
Lead Spacing:
Features:
RF, High Frequency
Size / Dimension:
0.218" L x 0.400" W (5.54mm x 10.16mm)