SICK, Inc. MICS3-CCAZ40AN1P01
Part No.:
MICS3-CCAZ40AN1P01
Manufacturer:
SICK, Inc.
Category:
Laser Scanners
Package:
Datasheet:
MICS3-CCAZ40AN1P01.pdf
Description:
SHORT RANGE SENSOR HEAD
Shipping
MICS3-CCAZ40AN1P01 Specifications
Manufacturer:
SICK, Inc.
Series:
microScan3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Protection Range:
4m
Warning Range:
40m
Number of Outputs and Type:
8 - Safety (4), Auxiliary (4)
Sensing Angle:
275°
Detection Capability:
30mm, 40mm, 50mm, 70mm, 150mm, 200mm
Number of Monitor Fields:
128
Response Time:
70ms
Safety Category:
Category 3, PLd, SIL2
Operating Temperature:
-10°C ~ 50°C