Microchip Technology MICRF022BM-FS48-TR
Part No.:
MICRF022BM-FS48-TR
Category:
RF Receivers
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
MICRF022BM-FS48-TR.pdf
Description:
RF RX ASK/OOK 300-440MHZ 8SOIC
Shipping
MICRF022BM-FS48-TR Specifications
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Frequency:
300MHz ~ 440MHz
Sensitivity:
-97dBm
Data Rate (Max):
10kbps
Modulation or Protocol:
ASK, OOK
Applications:
RKE
Current - Receiving:
2.2mA
Data Interface:
PCB, Surface Mount
Memory Size:
Antenna Connector:
PCB, Surface Mount
Features:
Voltage - Supply:
4.75V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C