Microchip Technology MIC28510-12V-EV
Part No.:
MIC28510-12V-EV
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS Evaluation Boards
Package:
Datasheet:
MIC28510-12V-EV.pdf
Description:
EVAL BOARD FOR MIC28510
Shipping
MIC28510-12V-EV Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Hyper Speed Control®, SuperSwitcher II™
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Main Purpose:
DC/DC, Step Down
Outputs and Type:
1 Non-Isolated Output
Voltage - Output:
Current - Output:
12V
Voltage - Input:
4A
Regulator Topology:
5V ~ 75V