Microchip Technology MIC2103YML-10A-EV
Part No.:
MIC2103YML-10A-EV
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS Evaluation Boards
Package:
Datasheet:
MIC2103YML-10A-EV.pdf
Description:
EVAL BOARD FOR MIC2103
Shipping
MIC2103YML-10A-EV Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Hyper Speed Control®
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Main Purpose:
DC/DC, Step Down
Outputs and Type:
1 Non-Isolated Output
Voltage - Output:
Current - Output:
5V
Voltage - Input:
10A
Regulator Topology:
12V ~ 75V
Frequency - Switching:
Buck
Contents:
200kHz