TDK Corporation MHF1608BAC601ATD25
Part No.:
MHF1608BAC601ATD25
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ferrite Beads and Chips
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
MHF1608BAC601ATD25.pdf
Description:
FERRITE BEAD 1.2K OHM 0603 1LN
Shipping
MHF1608BAC601ATD25 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
MHF
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Filter Type:
Number of Lines:
1
Impedance @ Frequency:
1.2 kOhms @ 100 MHz
Current Rating (Max):
350mA
DC Resistance (DCR) (Max):
600mOhm
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.037" (0.95mm)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)