onsemi MGP15N40CLG
Part No.:
MGP15N40CLG
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
MGP15N40CLG.pdf
Description:
IGBT 440V 15A 150W TO220AB
Shipping
MGP15N40CLG Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
440 V
Current - Collector (Ic) (Max):
15 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
50 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.9V @ 4V, 25A
Power - Max:
150 W
Switching Energy:
Input Type:
Logic
Gate Charge:
Td (on/off) @ 25°C:
-/4µs
Test Condition:
300V, 6.5A, 1kOhm
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)